Gastroskopia to procedura diagnostyczna, która polega na wizualnej ocenie wnętrza przewodu pokarmowego.
Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z kamerą oraz źródłem światłą pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze.
Badanie pozwala lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy w celu diagnozowania różnych chorób przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, krwawienia, stany zapalne czy guzy.
Przygotowanie do badania gastroskopii.
Przygotowanie do badania gastroskopii (zwanej także endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego) jest ważne, aby uzyskać dokładne wyniki.
Przebieg gastroskopii.
Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka może znieczulić gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu lub nałożyć żel znieczulający na końcówkę endoskopu. Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu.
Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.
Zalecenia po gastroskopii
Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym
Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym.. Przygotowanie do badania jest takie samo. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie i bezpieczne znieczulenie i nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.
Po zakończeniu badania można jeść dopiero po 2-4 godzinach. Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.
Rejestracja: +48 75 64 17 100