Gastroskopia to procedura diagnostyczna, która polega na wizualnej ocenie wnętrza przewodu pokarmowego.

Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z kamerą oraz źródłem światłą pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze.

Badanie pozwala lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy w celu diagnozowania różnych chorób przewodu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy, krwawienia, stany zapalne czy guzy. 

Przygotowanie do badania gastroskopii.

Przygotowanie do badania gastroskopii (zwanej także endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego) jest ważne, aby uzyskać dokładne wyniki.

Leki
Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem, czy możesz je przyjmować przed badaniem. Niektóre leki mogą wpływać na wyniki badania.
Głodzenie
Zazwyczaj przed gastroskopią trzeba przestrzegać okresu głodzenia, który powinien wynosić do 8 godzin. Nie wolno jeść ani pić w tym czasie. W dniu badania w godzinach rannych można wypić pół szklanki wody lub lekkiej herbaty.
Przygotowanie fizyczne
Upewnij się, że jesteś w wygodnej odzieży i przygotowany na przejście przez procedurę.

Przebieg gastroskopii.

Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka może znieczulić gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu lub nałożyć żel znieczulający na końcówkę endoskopu. Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu.

Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

Zalecenia po gastroskopii

Po przeprowadzeniu badania gastroskopii istotne jest przestrzeganie pewnych zaleceń w celu zapewnienia dobrego samopoczucia i minimalizacji ewentualnych efektów ubocznych.
Unikaj prowadzenia pojazdów
Jeśli badanie było wykonane w znieczuleniu unikaj prowadzenia pojazdów przez resztę dnia. Środki te mogą wpływać na twoją zdolność do koncentracji i reakcji.
Unikaj jedzenia
Lekarz poinformuje cię, kiedy możesz wrócić do normalnej diety.
Unikaj aktywności fizycznej
Informacje kiedy możesz wrócić do intensywnej aktywności fizycznej uzyskasz od lekarza.
Unikaj gorących napojów
W dniu badania warto unikać gorących napojów, aby uniknąć podrażnienia gardła.

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym

Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym.. Przygotowanie do badania jest takie samo. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie i bezpieczne znieczulenie i nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.

Po zakończeniu badania można jeść dopiero po 2-4 godzinach. Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

Rejestracja: +48 75 64 17 100