Czym zajmuje się poradnia chorób wewnętrznych?

Choroby wewnętrzne, znane również jako medycyna wewnętrzna lub interna, to dziedzina medycyny, która skupia się na diagnostyce i leczeniu różnych schorzeń i chorób układu wewnętrznego organizmu dorosłego pacjenta. Obejmuje choroby układu: sercowo- naczyniowego, oddechowego, trawiennego, moczowo-płciowego, nerwowego i inne.

Interniści pełnią często rolę lekarzy pierwszego kontaktu, koordynując opiekę nad pacjentami z wieloma schorzeniami i potrzebami.

Najczęstsze schorzenia diagnozowane i leczone w poradni chorób wewnętrznych w CM Promed

Infekcje
Infekcje są spowodowane przenikaniem patogenów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty, do organizmu. Objawy mogą obejmować gorączkę, ból, obrzęk i ogólne złe samopoczucie.
Zakażenia
Zakażenia mogą obejmować różne obszary ciała, w tym skórę, układ oddechowy, układ moczowy i inne. Mogą być wywołane zarówno patogenami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi, jak i pasożytniczymi.
Dolegliwości neurologiczne
Dolegliwości neurologiczne mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak urazy, choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Parkinsona), infekcje, zaburzenia naczyniowe i inne.
Dolegliwości pulmonologiczne
Dolegliwości pulmonologiczne obejmują różne choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zapalenie płuc, astma i inne.
Dolegliwości kardiologiczne
Dolegliwości kardiologiczne dotyczą serca i układu krążenia. Mogą obejmować choroby wieńcowe, niewydolność serca, arytmie, nadciśnienie tętnicze i wiele innych.
Dolegliwości reumatoidalne
Dolegliwości reumatoidalne to choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń rumieniowaty układowy, które wpływają na stawy, mięśnie i tkanki łączne.
Dolegliwości gastrologiczne
Dolegliwości gastrologiczne obejmują choroby układu trawiennego, takie jak choroba wrzodowa, zapalenie jelita grubego, choroba trzustki i inne.

Leczenie infekcji

Leczenie zależy od rodzaju patogenu. W przypadku bakteryjnych infekcji stosuje się antybiotyki, podczas gdy wirusowe infekcje mogą wymagać leków przeciwwirusowych. Przy zakażeniach grzybiczych stosuje się leki przeciwgrzybicze, a w przypadku infekcji pasożytniczych leki przeciwpasożytnicze.

Leczenie zakażeń

Leczenie zakażeń jest dostosowane do rodzaju i lokalizacji zakażenia oraz czynnika sprawczego. Może obejmować antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki przeciwgrzybicze lub leki przeciwpasożytnicze.

Leczenie dolegliwości neurologicznych

Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości. Może to obejmować terapie rehabilitacyjne, leki przeciwbólowe, leki przeciwdrgawkowe, leki przeciwzapalne lub operacje w przypadku uszkodzeń strukturalnych.

Leczenie dolegliwości pulmonologicznych

Leczenie zależy od rodzaju choroby. Może obejmować leki przeciwzapalne, bronchodilatatory, terapie inhalacyjne, terapie tlenowe i rehabilitację oddechową.

Jak wygląda wizyta pacjenta w poradni internistycznej?

Rejestracja
Na recepcji pacjent jest proszony o dostarczenie dokumentów tożsamości, karty ubezpieczenia zdrowotnego i innych niezbędnych dokumentów.
Historia choroby i wywiad medyczny
Lekarz internista przeprowadza wywiad medyczny. Pacjent jest pytany o aktualne objawy, czas ich trwania, czynniki, które mogły wpłynąć na stan zdrowia, wcześniejsze choroby, leki oraz wszelkie istotne informacje na temat jego historii zdrowia.
Badanie fizykalne
Po wywiadzie lekarz przeprowadza badanie fizykalne pacjenta. Badanie to może obejmować pomiar ciśnienia krwi, badanie pulsu, osłuchiwanie płuc i serca, badanie jamy brzusznej, ocenę skóry, narządów zmysłów itp.
Zlecenia badań dodatkowych
Na podstawie wywiadu i wyników badania fizycznego lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, moczu, badania obrazowe (np. zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) lub inne testy laboratoryjne.
Rozpoznanie i plan leczenia
Po zebraniu wszystkich danych lekarz dokonuje rozpoznania lub ustala wstępną diagnozę. Na tej podstawie opracowuje plan leczenia lub dalszych badań. Plan leczenia może obejmować terapię farmakologiczną, zmiany w diecie i stylu życia, fizjoterapię lub inne interwencje medyczne.
Konsultacje specjalistyczne
Jeśli lekarz stwierdzi potrzebę konsultacji specjalistycznej, może skierować pacjenta do innego lekarza lub specjalisty w celu uzyskania bardziej zaawansowanej oceny lub opinii.
Dyskusja i edukacja pacjenta
Lekarz omawia wyniki badań, diagnozę, plan leczenia oraz oczekiwane rezultaty z pacjentem.
Zapisy na kolejne wizyty
W zależności od charakteru problemu zdrowotnego, lekarz ustala plan kolejnych wizyt kontrolnych.

Jak zapobiegać chorobom internistycznym?

Zrównoważona dieta
Stosuj dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białka (mięso, ryby, rośliny strączkowe) oraz zdrowe tłuszcze. Ogranicz spożycie produktów wysokosodowych, przetworzonych, tłustych i wysokokalorycznych.
Regularna aktywność fizyczna
Spacer, jogging, jazda na rowerze lub pływanie, pomaga w utrzymaniu zdrowego serca, układu krążenia i ogólnego stanu zdrowia.
Zachowanie prawidłowej masy ciała
Unikaj nadwagi i otyłości, ponieważ zwiększają one ryzyko chorób serca, cukrzycy, chorób układu oddechowego i innych schorzeń wewnętrznych.
Unikanie używek
Ogranicz lub unikaj palenia papierosów oraz nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych.
Regularne badania lekarskie
Odwiedzaj lekarza w celu przeprowadzania badań profilaktycznych w tym poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Wczesna diagnoza i leczenie mogą znacząco poprawić rokowania w przypadku wielu chorób wewnętrznych.
Unikanie zakażeń
Stosuj higieniczne nawyki, takie jak częste mycie rąk, szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym i unikanie kontaktu z osobami zakażonymi.

Lekarze interniści przyjmujący w Centrum Medycznym Promed 

Cennik usług komercyjnych:

Konsultacja lekarska POZ komercyjna

200 zł